Az Euclid űrteleszkóp, amely a sötét anyag rejtélyeit hivatott feltárni, lenyűgöző felvételt készített egy Einstein-gyűrűről, amely egy távoli galaxist ölel körül.
Ez az égi jelenség, mely mintegy 600 millió fényévre található a Földtől, demonstrálja a teleszkóp képességeit és a sötét univerzum feltérképezésére irányuló törekvéseket.
A felfedezés újabb bizonyíték arra, hogy a kozmosz tele van még feltáratlan csodákkal, melyek csak a legfejlettebb technológiákkal válnak láthatóvá.
Az Einstein-gyűrűk nemcsak gyönyörűek, de fontos információkat hordoznak a galaxisok tömegéről és a sötét anyag eloszlásáról is.
Az Euclid teleszkóp által gyűjtött adatok segítségével a tudósok pontosabb képet kaphatnak a sötét univerzum összetételéről és a gravitáció természetéről, ami közelebb vihet minket az univerzum legnagyobb rejtélyeinek megfejtéséhez.
Ritka égi jelenség az Euclid látóterében

A 1,4 milliárd dolláros Euclid űrteleszkóp egyik korai tesztfelvételén bukkant fel az Einstein-gyűrű, melyet egy kutatócsoport alapos vizsgálat után azonosított.
A gyűrű az NGC 6505 galaxisban található, ami körülbelül 590 millió fényévre van tőlünk. Az Einstein-gyűrűk gravitációs lencsék, ahol a gravitációs mezők meghajlítják és fókuszálják a rajtuk áthaladó fényt. Ez a torzítás teljes gyűrűvé alakítja a fényt, ami egy ritka és gyönyörű jelenség.
Conor O’Riordan, a Max Planck Asztrofizikai Intézet asztrofizikusa és a kutatás vezető szerzője szerint „Minden erős lencse különleges, mert ritkák és tudományosan rendkívül hasznosak. Ez különösen az, mert közel van a Földhöz, és az elrendezése nagyon szép.”
Az Einstein-gyűrűk lényege, hogy a gravitációs mezők elhajlítják és felerősítik a fényt, így a távoli fényforrások sokkal tisztábban látszanak, mintha nem lenne gravitációs lencse.
Bár a csillagászok már korábban is észleltek Einstein-gyűrűket, a Webb űrteleszkóp és az Északi Optikai Teleszkóp 2024 novemberében fedezte fel az első cikkcakk mintázatú gyűrűt, és 2024 áprilisában egy másik csapat bizonyítékot talált a sötét anyagra egy távoli kvazár által létrehozott Einstein-gyűrűben.
Az Euclid által felfedezett galaxisról már 1884 óta tudtak a tudósok, de a gyűrű eddig rejtve maradt. Ez emlékeztet arra, hogy mennyi kozmikus felfedezés vár még ránk a láthatáron, csak a megfelelő műszerekre van szükségünk.
Az Euclid első tudományos képei 2023 novemberében jelentek meg, amelyek bemutatták az űrteleszkóp erejét, amely a mélyűrben a Webb versenytársa. A tudományos célpontjaik azonban eltérőek.
A Webb az univerzum minden fázisát tanulmányozza, beleértve a legkorábbi fényt is, hogy megértsen mindent az első galaxisoktól a Naprendszerünk evolúciójáig. Az Euclid kifejezetten az úgynevezett sötét univerzumra összpontosít, azaz a kozmosz mintegy 95%-ára, amelyet a tudósok eddig azonosítatlan anyagnak és jelenségeknek tulajdonítanak, amelyeket sötét anyagnak és sötét energiának neveznek.
2024 májusában az Euclid csapata további képeket adott ki, amelyeket mindössze 24 órás Euclid-megfigyeléssel készítettek. A képek négyszer élesebbek, mint a földi teleszkópokkal készültek, és tartalmazzák a legnagyobb képeket, amelyeket az űrből a világűrről készítettek.
És ha már az Euclid nagyméretű képeiről beszélünk: Októberben az ESA tudósai egy hatalmas, 208 gigapixeles képet mutattak be mintegy 14 millió galaxisról, amelyet az Euclid 260 független megfigyelés során készített, ami része lesz a valaha készült legnagyobb 3D-s kozmikus térképnek. A mozaikkép az Euclid széles körű felmérésének csupán 1%-a, amely több milliárd galaxist fog tartalmazni, köztük sok ősi univerzumot is.
Eddig kevesebb mint 1000 erős lencsét ismerünk, de az Euclid várhatóan mintegy 100 000-et talál majd a küldetése során. Ha ez a gyűrű bármilyen jelzés, az Euclid előtt ígéretes jövő áll – és az űrkutatás rajongói is jól járnak.