A Google két óra csevegés után egy MI-másolat készíthet a személyiségedről, ami a személyiséged tükre lehet!

©Unsplash

Képzeld el, hogy a mesterséges intelligencia képes lenne lemásolni a személyiséged, véleményeid és döntéshozatali stílusod, mindössze egy kétórás interjú alapján.

Ez nem sci-fi, hanem a Stanford Egyetem és a Google DeepMind közös kutatásának eredménye, amely alapjaiban változtathatja meg az MI (mesterséges intelligencia) technológiával kapcsolatos elképzeléseinket.

A kutatás során több mint 1000 résztvevőtől gyűjtöttek adatokat, akiket a Bovitz piackutató cég toborzott.

A résztvevők 60 dollárt kaptak, hogy interjút adjanak egy mesterséges intelligencia által vezérelt kérdezőnek. Az interjúk a klasszikus A nagy Gatsby sorainak felolvasásával kezdődtek, hogy az audio rendszer kalibrálása megtörténjen.

Ezt követően a résztvevők két órán keresztül beszélgettek különféle témákról, mint például politika, család, munkahelyi stressz és közösségi média. Az interjúk átiratai átlagosan 6,491 szót tartalmaztak, ezek képezték az MI-tréning alapját, amely során az egyes személyek digitális másolatai elkészültek.

Ígéretes eredmények és kihívások

©Unsplash

Az elkészült MI-másolatok lenyűgöző pontossággal utánozták az emberek válaszait. A tesztek során, például a General Social Survey (GSS) és a Big Five Personality Inventory (BFI) kérdőívek alapján, az MI-k 85%-os pontossággal hozták ugyanazokat az eredményeket, mint az emberi résztvevők.

Azonban a mesterséges intelligencia teljesítménye bizonyos helyzetekben gyengébb volt. Gazdasági döntéshozatali szituációkban, mint például a Fogoly dilemma, az MI csak 60%-ban egyezett az emberi viselkedéssel.

Ez rávilágít arra, hogy az emberi komplexitás egyes elemei – mint például az érzelmi árnyalatok vagy a nem racionális döntések – nehezebben modellezhetők.

A technológia számos területen alkalmazható lehet. Politikai döntéshozók és vállalatok például az MI-másolatokat használhatnák, hogy előrejelezzék a közvélemény reakcióit új szabályozásokra vagy termékekre. Az ilyen AI-modellek egyetlen részletes interjú alapján helyettesíthetnék a fókuszcsoportokat vagy az ismételt közvélemény-kutatásokat.

A kutatók szerint az MI-másolatok segítségével mélyebben megérthetjük a társadalmi struktúrákat, új stratégiákat tesztelhetünk, és pontosabb elméleteket dolgozhatunk ki az emberi viselkedésről.

Etikai aggályok és kockázatok

Az ilyen technológia fejlődése azonban komoly etikai kérdéseket is felvet. Egy mesterségesen létrehozott MI-másolat könnyen válhat manipuláció eszközévé. Rossz szándékú szereplők kihasználhatják az MI-t közvélemény befolyásolására, személyek megszemélyesítésére vagy szintetikus adatok alapján hamis társadalmi támogatottság szimulálására.

Ezek a problémák még inkább rámutatnak arra, hogy a mesterséges intelligencia jövője szorosan összefügg az emberiség etikai normáival. Hogyan tudjuk megakadályozni, hogy ezek a modellek a társadalom kárára váljanak, miközben maximalizáljuk a bennük rejlő előnyöket?

A Stanford és a Google DeepMind kutatása mérföldkő az MI-technológia fejlődésében. Bár az MI-másolatok ígéretes lehetőségeket rejtenek magukban, a velük kapcsolatos etikai kérdéseket és potenciális veszélyeket nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Ahogy az emberi gondolkodás és viselkedés digitális leképezése egyre pontosabbá válik, elengedhetetlen, hogy a társadalom együtt alakítsa ki azokat a szabályokat és kereteket, amelyek biztosítják, hogy ez a technológia az emberiség javát szolgálja. Vajon képesek leszünk megőrizni az egyensúlyt a technológiai fejlődés és az emberi értékek között? Csak az idő adhat erre választ.

Comments

Vélemény, hozzászólás?

Loading…

0

Tudatos energiafogyasztás: Mennyi gáz kell egy háztartásban?

A Reacher 3. évad előzetese az eddigi legintenzívebb kaland!