Tények, amiket talán te sem tudtál a téli autózásról

Sokszor már az őszi, de a téli autózás mindenképp sok kihívást tartogathat számunkra. Az alacsony hőmérséklet, a csúszós útfelület, a hó, a jég és a rosszabb látási viszonyok mind-mind komoly veszélyeket jelenthetnek a közlekedők számára. Ezért nagyon fontos, hogy a téli hónapokban különösen óvatosan és körültekintően közlekedjünk a gépjárművünkkel. A téli hónapokban elengedhetetlen a fokozott óvatosság az autóvezetés során. A romló útviszonyok, a csúszós utak és az extrém hideg ugyanis komoly kihívásokat jelenthetnek még a rutinosabb sofőrök számára is. Ilyen körülmények között a megfelelő óvintézkedés betartásával saját magunk biztonságát, illetve környezetünket is megóvhatjuk.

A hideg hónapok előtt elengedhetetlen hogy az autónkat is felkészítsük a szélsőséges időjárási viszonyokhoz, ehhez pedig természetesen hozzátartozik a téli gumiabroncsok felszerelése is. Ezúttal 5+1 érdekes tényt mutatok be, mely a téli autózásra jellemző.

Érdekességek a téli autóvezetésről

A téli gumiabroncsnak akkor kell felkerülnie autónk kerekeire, mikor a kinti hőmérséklet már 7 fok alá süllyed. A megfelelő téli gumi biztosítani tudja a tökéletes tapadást és a fékezhetőséget még a havas és jeges utakon is.

Az egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora téli abroncsot vásárolunk meg. A téli gumi méreteknek a kiválasztása során minden autóvezetőnek tudnia kell azt, hogy gyárilag mekkora abroncs való az autójára. A gyári gumiméretre sok autótulajdonos nem szokott emlékezni, de jó hír, hogy a pontos méret mindig fel van tüntetve a gépjármű kézikönyvében.

Nem mindegy az sem, hogy milyen típusú autóra keresünk gumiabroncsot. Értelemszerűen nem ugyanolyan gumiabroncs kell egy kis városi autóra, mint egy nagyobb méretű SUV-ra. A 205 60 r16 téli gumi például kifejezetten a személygépjárművek számára lett gyártva.

Háromféle mintázatot különböztethetünk meg az abroncsok közül: léteznek a kötetlen forgásirányú, a forgásirányos, illetve az aszimmetrikus mintázatok is.

Tudtad, hogy az abroncs mérete mindig fel van tüntetve az oldalfalán? Az abroncsokon lévő szám és betűjelölés megmutatja a gumi pontos méretét, és tulajdonságait is.

Ha például egy 185 65 r15 téli gumiabroncsról beszélünk, akkor az első számból kiderül, hogy egy olyan abroncsról van szó, amelynek a futófelületi mérete 185 milliméter. A profilarányt a második szám mutatja meg. Ez egy arányszám, ami százalékosan mutatja meg a futófelület magasságához viszonyított értéket. A példa esetén láthatjuk, hogy ennek a téli guminak a futófelülete oldalfal magasságának a 65%-a. A jelölésben az „r”-betű a gumi szerkezetére utal, ezúttal ez egy radial szerkezetű abroncs. Az utolsó szám pedig a keréktárcsa átmérő, ami egy colban megadott érték.

A hidegebb időjárásban az izzók sűrűbben kiéghetnek, éppen ezért a tél közeledtével érdemes lehet felkészülni csere izzókkal is, hogy ne érjen bennünket kellemetlen meglepetés egy ködös, szürke reggelen. Lehetőség szerint ahogy kiég az égő, azonnal cseréljük ki azt, vagy keressünk fel egy szakembert, hiszen hiányos lámpákkal veszélyes a közlekedés.

Hogyan készítsük fel autónkat a téli időszakra?

A Netflix bejelentette az Outer Banks 5. és egyben az utolsó évadát